318 marca 2017 r. uczniowie klasy 3a pod opieką wychowawczyni M. Somionki oraz członkowie Szkolnego Koła Turystycznego klas 4-6 pod opieką p. Dagmary Grajczak i p. Beaty Grądzkiej, w strugach przedwiosennego deszczu, po raz kolejny uczestniczyli w rajdzie - POSZUKIWANIE ŚLADÓW WIOSNY zorganizowanym przez PTTK w Słupsku, któremu towarzyszył konkurs Marzanna w pięciu kategoriach. Troje dzieci z klasy 3a: Marcel Lewandowski, Ariana Raczyńska i Martyna Wauter przygotowało MARZANNĘ symbolizującą złą zimę. Każde z nich otrzymało nagrodę w postaci sprzętu sportowego. Tym razem punktem zbiórki był stawek ŁABĘDZI, gdzie przybyło mnóstwo uczestników z różnorodnymi marzannami.

Po rozstrzygnięciu konkursu wyruszyliśmy na wędrówkę trasą szkolną, która wiodła ścieżką wzdłuż rzeki Słupi, pod wiaduktem, wzdłuż starego nasypu kolejowego, Ryczewo do stawku Łabędziego. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych mieliśmy oczy szeroko otwarte, żeby znaleźć oznaki nadchodzącej wiosny. Podczas wędrówki napotykaliśmy na ślady działalności bobrów. Dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek o tych największych europejskich gryzoniach. Bobrze dzieło nie było jedyną atrakcją. Widzieliśmy też ślady buchtowania dzików na skraju nasypu kolejowego. Na krzakach i drzewkach pokazują się zawiązki pąków liści oraz bazie na wierzbach. W przydomowych ogródkach kwitną krokusy i przebiśniegi. Po godzinnym spacerze każdemu smakowała przepyszna wojskowa grochówka. W drodze do szkoły zadowoleni marzyliśmy o ciepłej herbacie i następnym rajdzie.

Małgorzata Somionka