20171208 1105428 grudnia grupa uczniów naszej szkoły pod opieką p. Anny Butryn i p. Sylwii Siedlar wybrała się na wycieczkę edukacyjną do Torunia w ramach projektu „Szansa na sukces”.

Wycieczka była bardzo udana. Uczniowie zwiedzili Stare Miasto w pięknej świątecznej scenerii, przy odgłosach muzyki w tle i straganach bożonarodzeniowego jarmarku. Jednak najważniejszymi atrakcjami była wizyta w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy – Centrum Nauki w Toruniu oraz w Planetarium.

W Młynie Wiedzy wszyscy przekonaliśmy się, że nauka przez zabawę i zabawa przez naukę to najlepszy sposób na odkrywanie otaczającego świata. Na sześciu piętrach uczniowie oddawali się świetnej zabawie pochłaniając jednocześnie wiedzę. Wystawy wzbogacone były w interaktywne eksponaty umożliwiające samodzielne wykonywanie eksperymentów i obserwację zjawisk przyrodniczych.

Nasi uczniowie wędrowali wzdłuż biegu rzeki poznając ciekawostki charakterystyczne dla górnego, środkowego i dolnego biegu rzeki. Poznawali budowę i wyposażenie statku pirackiego, zajrzeli do wnętrza kretowiska, ula z pszczołami, lisiej nory, dziupli wiewiórki, brali udział w budowaniu rurociągu i w wyścigach ciężarówek. Wszyscy odkrywali w sobie żyłkę naukowca, konstruktora i wynalazcy.

Wizyta w Planetarium była wręcz bajeczna. Nad głowami uczniów siedzących w wygodnych fotelach zapadł zmrok i ukazało się rozgwieżdżone niebo. Zaczęły pojawiać się spadające płatki śniegu i wszystkich nas zaczarowano przepięknym seansem pt. „Gwiazda Betlejemska”. Seans ten był pełną nastroju próba połączenia wiary, tradycji i nauki. Po seansie obejrzeliśmy jeszcze wystawę interaktywną Geodium. Wystawa w całości jest poświęcona Ziemi. Na środku obraca się ogromny model naszej planety widzianej z kosmosu. Znajdują się też cztery makiety: wulkan, ocean, lodowiec i cywilizacja człowieka, ukazujące karty dziejów naszej planety.

Wycieczka do Torunia była niezwykłym przeżyciem dla wszystkich. Zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy w godzinach wieczornych do Słupska.

Anna Butryn