17 marca 2023 r. w Słupskim Teatrze Rondo odbył się XXVI Festiwal Piosenki Marynistycznej „Łajba 2023”. Patronat honorowy nad festiwalem objęła Prezydentka Miasta Słupska- Pani Krystyna Danilecka-Wojewódzka. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonała dyrektor SP nr 9 w Słupsku – Pani Joanna Michalak.

Eliminacje konkursowe Festiwalu Piosenki Marynistycznej rozstrzygnięte zostały w czterech kategoriach: soliści klas 1-3, soliści klas 4-8, zespoły 1-3, zespoły 4-8. 109 uczestników ze Słupska, Postomina, Lęborka, Główczyc, Ustki, Korlina, Miastka oceniało jury w składzie: przewodniczący: Piotr Merecki – dziennikarz radiowy, muzyk, wokalista, członkowie: Marian Szarmach – muzyk, perkusista, Roman Pawlaczyk – muzyk ,instruktor Młodzieżowego Centrum Kultury, sekretarz – Marzena Angelika Kujawska-Kożuchowska, nauczycielka wychowania fizycznego w SP 9.

W kategorii solistów klas 1-3 I miejsce zajęła Maria Krefta ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Lęborku, II miejsce przypadło Julii Ernestowicz ze ze Szkoły Podstawowej w Kobylnicy, a III miejsce zajęła Hanna Dawidowska ze ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Lęborku,. Wyróżnienie przyznano Jakubowi Kepie oraz Błażejowi Piasecznemu ze szkoły Podstawowej w Kobylnicy.

W kategorii solistów klas 4-8 I miejsce zajęła Misza Szcześniak z Młodzieżowego Domu Kultury w Słupsku. II miejsce przypadło Mishel Tomaszewskiej z Katolickiej Szkoły w Słupsku, a III miejsce zajęła Karina Hermann ze Słupskiego Ośrodka Kultury w Słupsku. Wyróżnienie przyznano Paulinie Bąbelek z  Domu Kultury w Ustce, Jakubow Młynarzowi z Łap Music School w Miastku.

W kategorii zespoły klas 1-3 I miejsce zajął Zespół SŁONECZKA ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Słupsku,. II miejsce przyznano Zespołowi FIGIELEK z Domu Kultury w Ustce, a III miejsce zespół SOCZKI  ze  Słupskiego Ośrodka Kultury w Słupsku. Wyróżnienie przyznano Zespołowi FRAJDA ze Szkoły Podstawowej w Korlinie..

W kategorii zespoły klas 4-8 I miejsce zajął Zespół OSTINATO ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Słupsku,. II miejsce przyznano Zespołowi URWISY ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Słupsku, a III miejsce Zespół  ANDANTE z Domu Kultury w Ustce. Wyróżnienie przyznano Zespołowi KONICZYNKI  ze Szkoły Podstawowej  w Główczycach.

Podczas festiwalu odbyło się również wręczenie nagród laureatom XXIV Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Łajba 2023”, można było również obejrzeć wystawę prac plastycznych wysłanych na konkurs. Szczegółowe wyniki tych konkursów są dostępne na stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 9 w Słupsku: www.sp9.slupsk.pl w zakładce „Łajba”.

Ogółem we wszystkich konkursach związanych z „Łajbą 2023” udział wzięło ponad 290 uczniów. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, opiekunom, gościom XXVI Festiwalu Piosenki Marynistycznej Łajba 2023 oraz fundatorom nagród, a laureatom gratulujemy!