20181108 1118388 listopada gościliśmy w naszej szkole Teatr Historyczny Chorągwi Komturstwa Gniewskiego, który w swojej inscenizacji nawiązał do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zajęcia poruszały przede wszystkim zagadnienia powstań narodowowyzwoleńczych. Bogactwo strojów i uzbrojenia ułatwiło młodzieży określić charakter i różnice powstań - listopadowego i styczniowego. Uczniowie poznali rolę kosynierów oraz wojsk Księstwa Warszawskiego. W wędrówce przez lata spotkali postacie historyczne: Tadeusza Kościuszkę, Napoleona Bonaparte, Józefa Wybickiego, Piotra Wysockiego, Naczelnika Józefa Piłsudskiego. Z pewnością tak przeprowadzona Żywa lekcja Historii (przy dużej aktywności młodzieży) pozostanie na dłużej w pamięci naszych uczniów i przyczyni się do głębszej refleksji nad zawiłymi dziejami naszego narodu.

Zbigniew Stec