IMG 20200207 103110Diana Zawada ma dopiero siedem lat, a już zrobiła rzecz, za którą można nazwać ją małą bohaterką. Dziewczynka w ciągu dwóch tygodni zorganizowała wśród dzieci w swoim przedszkolu akcję zbiórki zabawek dla pacjentów pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. 7 lutego przywiozła dary razem z mamą Pauliną na szpitalny oddział. A jak do tej zbiórki doszło? Diana w rozmowie z mamą, w drodze do przedszkola, poprosiła ją czy mogłaby oddać zabawki, którymi się już nie bawi - chorym dzieciom przebywającym w szpitalu. Następnie za zgodą dyrektorki przedszkola poprosiła swoje koleżanki i kolegów, by przekazali także swoje nieużywane zabawki dzieciom do szpitala, Tym samym zorganizowała zbiórkę zabawek w przedszkolu. Zebrano kilka worków niepotrzebnych dotychczasowym właścicielom - zabawek. Dzieci z oddziału pediatrycznego mogły od razu się nimi pobawić. Były też wywiady, zdjęcia, rozmowy i wielkie wzruszenie. Piękny gest Diany docenił Zarząd WSS w Słupsku a pani Anetta Barna-Feszak wiceprezes Zarządu przekazała Dianie kosz słodyczy oraz dyplom z podziękowaniem. Akcja przekazania darów została zauważona przez nie tylko słupskie media, Byli dziennikarze: Radia Gdańsk i Radia Koszalin, TVP Gdańsk, Kanał 6, Głosu Pomorza i Faktu. Razem z pomysłodawczynią akcji zabawki zbierały dzieci z Przedszkola nr 1 w Słupsku. Serdecznie dziękujemy za dar serca dla pacjentów słupskiego szpitala.

Ewa Tyborczyk

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

IMG 20200205 1433245 lutego na pediatrii gościliśmy p. Magdę – bibliotekarkę z MBP / Filia nr 11 w Słupsku/, która rozpoczęła pierwsze w II semestrze zajęcia czytelnicze. Pani Magda czytała kolejne odsłony Koszmarnego Karolka połączone z Eko-warsztatami. W tej odsłonie Karolka i jego pomysły realizowane były wspólnie z kolegami i koleżankami z klasy: Wredną Wandą, Czarującą Czesią, Ordynarnym Olo i Karate Krzysiem. Wszystko niestety psuje Doskonały Damianek… Mogliśmy dowiedzieć się min. Jak założyć prawdziwą gazetę i dobrze ją sprzedać? Jak zorganizować bal piratów? Jak zostać właścicielem banku? Jeśli chcecie się dowiedzieć jak to wszystko przebiegało sięgnijcie po książeczkę z serii o koszmarnym Karolku - okropnym synku rodziców, którzy pragną uczynić z niego grzecznego chłopca i nie zawsze im się niestety udaje… Pani Magda przeczytała rozdziały książki pt.  „Koszmarny Karolek i napad na bank” Franceski Simon. A potem była niespodzianka! Uczestniczyliśmy w warsztatach EKO. Jak to w zimie, gdy napada śnieg w lesie można rozpoznawać ślady – tropy zwierząt. Więc i my je rozpoznawaliśmy. Była to wspaniała lekcja. A potem samodzielnie wykonywały gipsowe talizmany, których motywem były wyciskane tropy zwierząt. Następnego dnia, po wyschnięciu talizmany zostały przez nie pomalowane. Dzieci układały także ekologiczne bo drewniane puzzle i klocki z motywem zwierząt leśnych. Bardzo dziękujemy za tą przyrodniczą lekcję.

Ewa Tyborczyk, Małgorzata Somionka

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

dekoracje szpitalDekorowanie w grudniowe dni oddziałów dziecięcych WSS na święta Bożego Narodzenia jest wspaniałym czasem spędzonym na radosnym tworzeniu świątecznych ozdób razem z małymi pacjentami i ich najbliższymi. Każdy chętnie uczestniczył w dekorowaniu korytarzy, sal i poczekalni oddziałów. Już w pierwsze dni grudniowe zawiesiliśmy pod sufitami bożonarodzeniowe girlandy i ozdoby. Włączyliśmy się w akcję choinkowy łańcuch dobra, ubieraliśmy żywe choinki w kolorowe bombki, aniołki i gwiazdki. Zmieniliśmy jesienne gazetki na świąteczne.

Świąteczne ozdoby podkreślały wyjątkowość nadchodzących świąt. Cieszyły nasze oczy i serca wprowadzając odrobinę blasku i piękna w życie społeczności szpitalnej.

W przygotowaniu świątecznych dekoracji aktywnie wspomogły nas dzieci z rodzin zastępczych pozostających pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Słupsku. Pani Emilia Formela (koordynator rodzinnej pieczy zastępczej z MOPR) wraz z dziećmi wykonały piękne i długie łańcuchy. Zostały one zawieszone 11 grudnia nadając niepowtarzalny i radosny, bożonarodzeniowy charakter poczekalni SOR-u dziecięcego przy pediatrii.

Hospitalizowane dzieci i młodzież brały też aktywny udział w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym dla szkół szpitalnych i sanatoryjnych pod hasłem „Kartka Bożonarodzeniowa” organizowanym przez Szkołę Podstawową Specjalną dla Dzieci Przewlekle Chorych Nr 38 w Gdyni.

12 grudnia złożyliśmy personelowi medycznemu bożonarodzeniowe życzenia i wręczyliśmy wykonane wcześniej z podopiecznymi kartki bożonarodzeniowe… i odliczamy do SWIĄT!

Małgorzata Somionka, Ewa Tyborczyk

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

swiateczne zyczeniaŚwiąt prawdziwie świątecznych, ciepłych w sercu, zimowych na zewnątrz,

pachnących choinką, jaśniejących pierwszą gwiazdką, co daje nadzieję na następny rok.

Świąt wypełnionych radością i miłością, niosących spokój i odpoczynek.

Nowego Roku spełniającego wszelkie marzenia, pełnego optymizmu,

wiary, szczęścia i powodzenia.

12 grudnia, jak co roku nauczycielki oddziałów przyszpitalnych składały życzenia personelowi medycznemu. Było dzielenie się opłatkiem, składanie życzeń, wręczenie wykonanych wspólnie z małymi pacjentami kartek świątecznych, zdjęcia. Kartki trafiły także do Zarządu Szpitala oraz Działu Promocji i Marketingu. Tradycyjnie było wielkie zaskoczenie i radość!

Życzyłyśmy wszystkim i sobie pięknych bogatych w dobro Świąt Bożego Narodzenia: białych, pełnych miłości, dobra i spokoju, dni spędzonych w gronie najbliższych, wielkiej radości płynącej z Bożego Narodzenia oraz pięknego Nowego 2020 Roku.

Ewa Tyborczyk, Małgorzata Somionka

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

grudniowy bajkowozW grudniu odwiedziliśmy z Bajkowozem, czyli z wędrującą biblioteką na kółkach oddziały dziecięce Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. Mali pacjenci mogli posłuchać bajek, starsi poczytać samodzielnie i poznać specyfikę odbierania świata przez osoby niewidome poprzez poznanie książki napisanej alfabetem Brailla dla niewidomego od urodzenia Tomka – „Czarnej Księgi Kolorów”. Sprawić radość duchowi biblioteki i spełnić powierzone mu swoje najskrytsze marzenie. Przedszkolaki szukały serca króla i bawiły się książką z dziurą. Włączając swoją wyobraźnię kreatywnie wypełniały zawarte w niej polecenia. Starsi pacjenci chętnie wykonywali wylosowane w tajemniczej skrzynce zadania. Bajkowóz wzbudził wielkie zainteresowanie i ciekawość poznawczą zarówno dzieci jak i ich rodziców, którzy aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Grudniowe spotkanie z tajemniczą biblioteką na kółkach skutecznie poprawiły dzieciom i ich opiekunom humor oraz choć na chwilę pozwoliły zapomnieć o swojej chorobie i niedogodnościach przebywania w szpitalu.

Małgorzata Somionka, Ewa Tyborczyk

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

110 grudnia 2019 r. Oddział Chirurgiczny dla Dzieci WSS w Słupsku odwiedziła pani wiceprezydent Słupska Marta Makuch. Przywitała się z każdym pacjentem i jego opiekunem podając dłoń w przyjacielskim uścisku. W ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” w miłej atmosferze dzieci wysłuchały „Bajki o spełnionych marzeniach”. Licznie zgromadzeni mali i nieco więksi słuchacze na ten czas przenieśli się w świat wyobraźni i fantazji. Sala szpitalna na chwilę zamieniła się w pokój, gdzie na parapecie w doniczce rosło małe drzewko. Młode listki opowiadały o swoich największych pragnieniach. Nikt nie chciał słuchać najmniejszego i najmłodszego, który marzył o wyrwaniu się z doniczki i poznawaniu tego, co jest na zewnątrz za oknem. Był uciszany i nie dopuszczano go do głosu. Pewnego razu wiatr uszczęśliwił malca i porwał go w wymarzone miejsca. Cieszył się i był zadowolony do chwili, kiedy wiatr przestał wiać i został sam porzucony przez towarzysza. Ludzie przechodzili obok i nikt nie zwracał na niego uwagi. Zrozpaczony beznadziejną sytuacją, w jakiej się znalazł ubolewał nad swoim losem. Pewnego dnia jego urodą zachwyciła się pewna dziewczyna, która też czuła się samotna i opuszczona. Zabrała go ze sobą i byli już razem.

Pani Marta na pamiątkę niecodziennego wydarzenia w dowód uznania i podziękowania otrzymała „Certyfikat Znakomitego Lektora”, serduszko origami, jubileuszowy numer „EKOLUDKA” wydany z okazji 60-lecia funkcjonowania szkoły w szpitalu i podziękowanie od Zarządu Szpitala. Na koniec dzieci zostały obdarowane cukierkami i wspólnym zdjęciem.

Dziękujemy miłemu Gościowi za przyjęcie zaproszenia i wspólne spędzenie czasu.

Małgorzata Somionka, Ewa Tyborczyk

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

Pczytamy z dobra energiaod takim hasłem 03.12.2019r. na Oddziale Pediatrycznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku czytał dzieciom aktor Nowego Teatru – p. Dominik Nowak. Aktor odczytał fragment książki o przygodach wesołych postaci z serii „Muminki”. Opowiadał on o Teatrze, spektaklach, pracy aktora. Podczas spotkania odbyły się krótkie rozmowy z małymi pacjentami i ich opiekunami. Na koniec tego radosnego spotkania było wspólne zdjęcie z aktorem a każdy uczesnik otrzymał od aktora duży, niebieski balon. Szkoda, że nie wszystkie dzieci z przyczyn zdrowotnych mogły uczestniczyć w spotkaniu.

Czytamy z DOBRĄ energią  to projekt realizowany przez Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku we współpracy z firmą ENGIE EC Słupsk Sp. z o.o. Czytania odbywają się w kawiarniach, restauracjach, parkach i innych miejscach Słupska.

Dziękujemy za niespodziewane, bo niezapowiedziane spotkanie i liczymy na dalszą współpracę.

Małgorzata Somionka, Ewa Tyborczyk

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

13Podczas tegorocznych ANDRZEJEK, które odbyły się 27 listopada 2019r. na oddziałach dziecięcych WSS mali pacjenci wraz ze swoimi mamami bawili się ciekawymi wróżbami przygotowanymi i przeprowadzonymi przez nauczycielki – Ewę Tyborczyk i Małgorzatę Somionkę. Wśród  tradycyjnych wróżb andrzejkowych nie mogło zabraknąć odczytania imienia wybranki lub wybranka, odgadywania przyszłości ukrytej w kubeczkach a przede wszystkim wędrówki butów do progu. Wszyscy bardzo zaciekawili się odczytywaniem znaczenia wybranego koloru, kwiatu, numerologii. Andrzejkowe spotkania zachowały swój tajemniczy urok i magię, a wesołym zabawom towarzyszyło przysłowie „Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście”. Ciekawe, czy komuś sprawdzą się przepowiednie.... O tym przekonamy się już za rok… Ważne, że zabawa była pełna radości i niespodzianek. Miała na celu zintegrowanie dzieci oraz pozostawienie po sobie pozytywnych wspomnień dostarczając im miłych wrażeń i przeżyć.

Małgorzata Somionka, Ewa Tyborczyk

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

4Bijemy rekord dla dzieci z dystrofią mięśni – włączenie się do  udziału w II edycji Akcji Charytatywnej „Łańcuch Dobra” organizowanej przez Stowarzyszenie „Pro Salute”.

W tym roku akcja jest prowadzona w powiązaniu z biciem rekordu długości papierowego łańcucha choinkowego (w I edycji wykonano 111 km 119 m 57 cm łańcucha). Celem akcji jest pokazanie dzieciom z dystrofią, że nie są samotne w swojej chorobie, że jest ogrom ludzi o wielkich sercach, którzy są z nimi, którzy wierzą w nich, są dla nich wsparciem i którzy też podejmują trud walki, może nie z nieuleczalną chorobą, ale z dużym wyzwaniem, jakim jest stworzenie możliwie jak najdłuższego łańcucha – w ten sposób chcemy dać im sygnał, że jak nam uda się zmobilizować dużo osób, to oni dadzą radę walczyć z chorobą.

Nasza szkoła przystąpiła do tej charytatywnej akcji. Także dzieci przebywające na oddziałach słupskiego szpitala włączyły się do tej pięknej inicjatywy. Przez kilka dni wykonywały z ochotą łańcuch, co sprawiało im dużo frajdy. Radość była tym większa, że współtworzyli razem z rodzicami, którzy z zapałem pomagali swoim pociechom i mierzyli długość robionego łańcucha. Bardzo chcieli, by był on jak najdłuższy... Łącznie powstało 70 metrów 70 centymetrów łańcucha, który został przekazany i dołączony do dzieła wykonanego przez społeczność naszej szkoły. Koordynatorem „Łańcucha Dobra” była Joanna Michalak. Warto czynić dobro!

Ewa Tyborczyk i Małgorzata Somionka

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć